II. S - prosinec

 

Vánoční prázdniny začínají v pátek 23. prosince 2022 a končí v pondělí 2. ledna 2023.

Vyučování začne v úterý 3. ledna 2023.

 

 

Krásné Vánoce přejeme

Přejeme krásné Vánoce a splnění všech přání.

další fotgrafie

 

Bramborový salát a řízek

K Vánocům patří samozřejmě bramborový salát a řízek. Protože kapr má kosti a neradi bychom běželi s kostí v krku do nemocnice, koupili jsme kuřecí maso. Každý z nás měl nějakou práci, největší problém bylo (i když se to nezdá) oloupat uvařené brambory. Někteří z nás by měli minibrambůrek a slupku jak 2/3 brambory. No, musíme do kuchyně chodit často, plno základních věcí nezvládáme. Například neumíme ani oloupat správně jablko, když děláme štrůdl. A vypadá to tak jednoduše. Protože jsme se všichni vystřídali při přípravě štědrovečerní večeře, tak pro nás bude ta pravá 24. prosince úplná hračka.

další fotografie

 

Vánoční posezení

Poslední den ve škole jsme si připravili chlebíčky. Povídali jsme si o Vánocích, o Ježíškovi a o tom, co bychom rádi dostali pod stromeček. Pouštěli jsme si koledy, zpívali a podívali se na film „Sobík Niko“. Domů jsme si odnesli plno cukroví, které jsme si napekli během prosince a také několik chlebíčků. Už se na ty dobroty těšíme.

další fotografie

 

PV-Vánoční štrůdl

Nesmí chybět. Bylo nás málo, a tak si každý upekl ten svůj. Někomu se povedl, někdo se ještě musí učit…. Když jsme si je pocukrovali, byly všechny krásné. A moc dobré.

další fotografie

 

Poslední vánoční cukroví

Byly to oblíbené rohlíčky a zkusili jsme i plněné mušličky (někdo jim říká škeble, někdo žabí huby). Zjistili jsme, že je to vlastně výhoda, když je nás v kuchyni málo. Hodně se naučíme a každý má svůj plech. Jako vždycky, povedlo se.

další fotografie

 

 

NOS-VU Vánoce ve světě a u nás

Povídali jsme si o tom, jak se slaví Vánoce u nás a jak ve světě. Čím se liší, která jídla se vaří na Vánoce v cizích zemích, kdo přináší dárky. Nejvíc nás zaujala čarodějnice LA BEFANA v Itálii.

další fotografie

 

Volba povolání

Zopakovali jsme si profese, povídali si o tom, koho zavoláme, když se nám doma něco rozbije. Už jsme zapomněli, co dělá instalatér a co tesař, pokrývač a klempíř. Vždyť kromě instalatéra pracují všichni na střeše, nebo ne? Křížovku jsme vyluštili společně. Těžký byl úkol, kdy jsme měli říct, které profese jsou potřeba k tomu, aby ze stromu byl stůl.

další fotografie

 

PV-Učíme se plést vánočku

Vypadá to jednoduše, ale skoro jsme si zamotali ruce. Pomocí modelíny jsme si zkusili uplést vánočku, ale moc nám to nešlo. Vlastně vůbec nám to nešlo. I ty dlouhé „žížaly“ nám daly zabrat. Paní asistentka měla plné ruce práce. Zamotat ty „žížaly“, aby vypadaly jako vánočka, to jsme sami nezvládli. Vánočku určitě z těsta péct nebudeme!

další fotografie

 

ČJ-VV Přání k Vánocům

Andělské přání k Vánocům se nám povedlo. Každý z nás vidí anděla jinak a tak je to správně. Někdo zkusil přání s „bábuškou“, bylo zajímavé a krásné.

další fotografie

 

Pečeme, pečeme a pečeme

Jako každý o Vánocích, i my pečeme cukroví. Zatím máme linecké a rohlíčky a také jsme zkusili muffiny jen tak pro chuť. Při pečení rohlíčků a muffinů jsme byli jen dva a opravdu se nám muffiny povedly – byly s borůvkami a s čokoládou a (s pomocí paní asistentky a učitelky) zvládli jsme to na výbornou.

další fotografie

 

Čtení-VV-O perníkové chaloupce

Plníme roční projekt „Pohádky“ a dnes jsme se věnovali pohádce „O perníkové chaloupce“. Nejdřív jsme si přečetli text, kde jsme měli nesmyslná slova nahradit správnými, které do pohádky patří, potom jsme si pohádku převyprávěli a nakonec si chaloupku vybarvili.

další fotografie

 

Kladenský zámek

Pan ředitel Sládečkova vlastivědného muzea Zdeněk Kuchyňka nám přiblížil Vánoce, jaké byly kdysi, vyprávěl o tajemných postavách během adventu, které dnes již neznáme (sv. Ambrož, Perchta). Na videu jsme viděli, jak vypadali. Mohli jsme si ze špejlí a sušeného ovoce vyrobit čertíka a nakonec jsme se svezli vánočním vláčkem kladenskými ulicemi.

další fotografie

 

VV-PV Vánoce jsou za dveřmi

Těšíme se na Ježíška a také jsme mu napsali dopis. Máme i anděla s poštovní schránkou, tam jsme nedávali dopis, ale obrázek toho, co se nám líbí. A „moderní Santa“ hraje všemi barvami mezi papírovými ozdobami.

další fotografie

 

Sládečkovo vlastivědné muzeum

Součástí Adventu jsou i různé výstavy a přednášky o tom, jak se slavily Vánoce dříve. My jsme byli ve Sládečkově vlastivědném muzeu na výstavě „Vánoční světlo“, kde nám paní lektorky vyprávěly o vánočních zvycích a odpovídaly na naše otázky. Vyrobili jsme si krásné hvězdičky, které se daly postavit třeba na stůl a nakonec jsme rozkrojili jablíčko, ve kterém byla krásná hvězdička. Zaujal nás adventní věnec, na kterém nebyly jen čtyři svíčky, ale ještě dalších dvacet čtyři. Nikdy jsme takový neviděli. Paní lektorka nám vysvětlila, že kdysi lidé zapalovali úzké svíčky na svícnu každý den a na adventní neděli tu následující, která se od nich lišila. Byla větší.

další fotogrfie

 

VV-PV Zimní téma

Zimu jsme se snažili zachytit pro nás novou technikou. Nejprve jsme si pomocí šablony nakreslili zimní téma (stromeček, větvičku s ozdobami, zasněženou chaloupku), potom voskovkami vybarvili určité části a nakonec celé přetřeli inkoustem. Někomu to moc nešlo, jiní zvládli dva krásné obrázky. Snažili jsme se všichni a hlavně nás to bavilo.

další fotografie

 

VV-PV Adventní kalendář

Adventní kalendář jsme složili jako puzzle a moc jsme se snažili, abychom stříhali přesně. Jinak by byly mezi obrázky mezery a kalendář by nebyl hezký. Jeden jsme si dali za rámeček a máme krásný vánoční obrázek.

další fotografie

 

Plníme adventní úkoly

Protože je Advent, plníme i úkoly, které se týkají Vánoc. Vánoční labyrint byl docela lehký, ale druhý úkol, kdy jsme měli najít určitý počet různých vánočních symbolů, nám dal zabrat. Přesto se těšíme na další.

další fotogrfie

 

Navštívil nás Mikuláš, čert a anděl

Konečně jsme se dočkali toho, čeho se někteří z nás báli. Den 5. prosince znamená příchod tří postaviček a z čerta jsme měli strach. Pláč, strach v očích a hledání záchrany u některých spolužáků. Mikuláš a anděl byli moc hodní, řekli jsme i básničku a všechno dobře dopadlo.

další fotografie

 

VV-PV Čekáme na čerta

Čekáme na čerta a kreslíme si i Mikuláše a anděla. I když jsou to „jen“ omalovánky, máme je rádi a každý z nás má na obrázek jiný pohled. Proto máme čerta zeleného a každý anděl je jiný. Jen Mikuláš je tak, jak má být. Aby to nebyly jen postavy, použili jsme je na velký obrázek, kde se z oken dívají děti na přicházejícího čerta, Mikuláše a 3 anděly a na nebi jsou hvězdičky z obalů od svíček.

další fotografie

 

Přání pro seniory

další fotografie

 

ŘV - Svatá Barbora

Připomněli jsme si „Barborku“ a všechno, co ke dni 4. prosince patří. Vyluštili jsme si křížovku, odpovídali na otázky, které se týkaly přečteného článku a nakonec jsme si Barborku dokreslili.

další fotografie

 

Postavičky Mikuláš, čert a anděl

Vyrábět postavičky Mikuláše, čerta a anděla nás bavilo, jen to stříhání zubatého kožichu a košíčku nám moc nešlo. Ve třídě nás bylo málo, ale každý vyrobil 3 postavičky a tak máme krásné dekorace.

další fotografie

 

Advent v naší třídě

I my jsme si připomněli, že začal Advent a až do 22. prosince (kdy jdeme naposled do školy) se budeme tomuto období věnovat. Připravili jsme pro vás malou ukázku toho, co jsme dosud dělali a budeme se věnovat jednotlivým činnostem podrobněji v následujících příspěvcích.

další fotografie