III. S - květen
VV-PV Výtvarná soutěž
V rámci primární prevence a bezpečnosti připravilo Statutární město Kladno ve spolupráci s Policií ČR ÚO Kladno a BESIPem výtvarnou soutěž pro žáky ZŠ. Zapojili jsme se i my, i když ve velmi malém počtu. Přesto jsme se snažili (spíš snažily – byla to Kristýna s Kateřinou) a každá z nás odevzdala dva výkresy.
Soutěžíme - Zlínský kraj
Tak jsme si dnes přiblížili předposlední kraj naší republiky. Dozvěděli jsme se zase několik zajímavostí, např. kde se narodil Jan Amos Komenský (nejdřív jsme si museli říct, kdo to vlastně byl), a kdo byl Tomáš Baťa. Vždyť se ještě dnes kupují boty se značkou „Baťa“. A že léčivá „Vincentka“ je z Luhačovic. Tam jsou lázně pro lidi, kteří mají problémy s dýcháním. Někomu dalo práci, najít na mapě všechno, ale s pomocí paní asistentky a paní učitelky jsme to všichni zvládli. Vyplnili jsme si i pracovní listy a zjistili jsme, že je v nich chyba. Přece nejsou Bezkydy, ale Beskydy s písmenem S uprostřed. No, nenachytali nás, my víme, jak se to píše. Tak ještě jeden kraj a pogratulujeme vítězi.
Soutěžíme -Olomoucký kraj
Nejdřív jsme si zopakovali města, řeky a hory krajů, které jsme již probrali. Hledáme docela bez problémů. Vlastně ani nehledáme, ukazujeme. Snažíme se. Dnes jsme si povídali o Olomouckém kraji. Zaujala nás výroba ručního papíru, na co se používá. To jsme ještě neslyšeli. A potom ještě olomoucké syrečky, kterým se říká tvarůžky. Líbily se nám pracovní listy, zvládli jsme je dobře. Ještě dva kraje a někdo dostane „medaili“!
Projektový den - Letem světem
Téma pro projektový den – zahraniční literatura pro děti. My jsme strávili krásné dopoledne s Pipi dlouhou punčochou. Nejdřív jsme se seznámili se spisovatelkou Astrid Lindgrenovou, řekli si, jakým zajímavým způsobem knížka vznikla a jaké další knížky spisovatelka napsala. Skoro všichni jsme Pipi znali, paní učitelka se divila, když jsme jí vyprávěli o pihovaté holčičce se zrzavými vlasy. Správně jsme odpověděli i na to, jaká zvířata s ní bydlela. Potom jsme se podívali na film Pipi dlouhá punčocha 2 – Pipi tropí neplechy. Ukázali jsme si na mapě, kde je Švédsko, ve kterém Pipi žila, řekli si, co znamená „Švédské království“, podívali se na obrázky Švédska, města, přírodu. Nakonec jsme si vybarvili několik obrázků a na chodbu dali na nástěnku koláž, plnou zajímavostí.
PV-VV Máme rádi jaro
Kdo by neměl rád jaro? Hraje všemi barvami. I naše vitráže s krásnými květinami jsou plné barev. Prostě barevná okna s barevnými tulipány. Dlouho jsme už nepřekrývali voskovky temperovými barvami a tak jsme si vymysleli obrázek s motýlem. Čtvrtku jsme pokreslili bílou voskovkou a potom přetřeli modrou temperou. Museli jsme si dávat velký pozor při vybarvování motýlů, protože musí mít na sobě barvy zrcadlově. Ale takové práce nás moc baví. Opět jsme využili i zbytky z dřívějších výtvarných věcí na větvičku.
Mezinárodní den muzeí
Povídali jsme si o to, co to je muzeum, proč muzea existují a co v nich můžeme najít. Bylo to pro nás něco nového. Také jsme si řekli, jaká muzea máme v ČR a co v nich uvidíme (např. Muzeum Policie ČR, Letecké muzeum, samozřejmě Národní muzeum a Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka). Nevěděli jsme, že máme Muzeum Lega, které je největší v Evropě a Království železnic, které je největší ve střední Evropě. To jsou věci! Sami jsme si vyrobili autíčka do našeho třídního muzea automobilů.
Mezinárodní den rodiny
Připomněli jsme si další významný den – „Mezinárodní den rodiny“. Povídali jsme si o tom, jak je rodina důležitá a že rodina je základ státu. Zopakovali jsme si, kdo rodinu tvoří a správně jsme přiřadili, kdo je synovec, bratranec, neteř, snacha… Splnili jsme několik úkolů a nakonec jsme si sestavili puzzle – samozřejmě rodinu.
Soutěžíme-Kraj Vysočina
Seznámili jsme se s dalším krajem naší republiky a doplnili si několik pracovních listů. Soutěžíme v hledání měst, řek a hor naší republiky. Je toho hodně, ale nevzdáme to.
Digitální technologie
Ověřili jsme si vědomosti pomocí chytrého pomocníka. Matematika dělá problémy někomu pořád (ještě že máme prsty), ale jiní už zvládají docela dobře všechno, co mají umět. Psaní a čtení nám jde docela dobře. Nadřazená slova ovládáme. Problém je s tím, že nepoznáme, co je na obrázku a potom chybujeme v začátečních písmenech slov. Některé obrázky (erb, arašídy, Američan) neumíme pojmenovat. Poznáváme stále nová a nová slova a s tím spojené obrázky. Psaní na rychlost a přesnost má jako vždy svou favoritku – Kristýnu. Ta nezklamala ani tentokrát a zvládla 104 úhozů za minutu bez jediné chyby. Paráda!
Soutěžíme-Jihomoravský kraj
Jižní Morava je hodně zajímavá. Brno je druhé největší město, větší je jen Praha. Na jižní Moravě jsou vinice a vinné sklípky. Taky je tam hodně sadů a pěstují se tam okurky, meruňky a broskve, které máme moc rádi. Snažili jsme se všechno zapamatovat, protože pracovní listy byly tentokrát docela těžké. Museli jsme zvládnout i násobilku. Ale snažíme se. Zbývají jen tři kraje a vítěz bude jasný!
PV-VV Den matek se blíží
O tom, že je v kalendáři Den matek, jsme věděli, ale nevěděli jsme, proč a od kdy se svátek slaví. Dozvěděli jsme se plno nových věcí a společně vyrobili plakát na nástěnku na chodbě. Každý vytvořil něco a nástěnka se nám moc líbí.
PV-VV Dárky pro maminku
Máme svou maminku moc rádi a chtěli jsme jí udělat radost. Ten den jsme přišli do školy jen čtyři, ale vůbec to nevadilo. Každý jsme si připravil pro maminku papírovou vázu plnou tulipánů a jako dárek srdíčka z lineckého těsta. Je pravda, že jeden plech jsme spálili (nikdo nehlídal troubu, všichni jsme se soustředili na vykrajování), ale i tak jsme měli srdíček hodně a maminka bude mít určitě radost.
Soutěžíme-Pardubický kraj
Pomalu se blížíme k cíli naší vědomostní soutěže a stále je to napínavé. Vítězem mohl být každý, ale teď se rozhoduje mezi třemi kandidáty.
Dnes jsme se dozvěděli zajímavosti o „velké pardubické“, kdo byl Bedřich Smetana a že město Pardubice je město perníku.
VV-Motýli a tulipány
Zopakovali jsme si naši oblíbenou techniku „rozlámaného vosku“. Velký pozor musíme dávat při vymývání barvy pod vodou. I tak si užijeme plno legrace a vznikají zajímavé obrázky.
VV-Květiny ve váze a berušky
Jaro je krásné období. Všechno kvete, zpívají ptáci, vidíme berušky… I my jsme si připravili vázu s květinami. Dnes jsme zkusili novou techniku, zapouštění tuše do klovatiny. Každý z nás má originální vázu a v ní několik květin. Na ty jsme použili kousky čtvrtek, které nám zbyly z dřívějších výtvarných prací. Berušky jsme si udělali velké a malé a puntíků nemají jen sedm, ale i víc nebo míň. Víme to, ale nám se takhle líbí.