VIII. - květen

2.5. Přednáška PREVENCE - MP, ukázky

6.,7.-5. Školní jídelna nevaří

8.5. Státní svátek

9.5. SVM Přírodní zajímavosti Kladna 70,-kč (průkazky MHD, peníze)

10.5. Flaškinet, koncert v tělocvičně

14.5. Zámeček Kladno (70,-kč, průkazky MHD, peníze)

15.5. MK-Sítná, Komiks

16.5. Projektový den - Letem světem, vyučování do 12.25

31.5. Akce, Dětský den, vyučování do 12.25

Projektový den - Letem světem

Dnes jsme se společně podívali do Anglie. Do země, kde vládla 70 let královna Alžběta II. V zemi, kde mají mnoho zajímavých zvyků, bohatou historii i kulturu. Nahlédli jsme do krásné přírody v Irsku, do místní kuchyně, na obyvatelstvo a další zajímavosti. Podívali se na  vlajku Anglie, dějiny, řeky, pohoří, regiony, obyvatelstvo, podnebí. Něco málo jsme si řekli o tamním školství. Podívali jsme se na kousek z díla Shakespeara - Hamlet. V pracovních listech si každý zopakoval, co zajímavého se o Anglii dozvěděl. Kdo měl zájem, mohl si namalovat  zajímavost, například Stonehenge, který měl původně 80 velkých bloků a do současnosti se jich dochovalo 52.

Fotogalerie - Letem světem

ČTYŘI ROČNÍ OBDOBÍ

V tomto týdnu se nám podařilo dokončit jeden dlouhodobý projekt. Byla to výroba  a malba obrazu „ Čtyři roční období, který je umístěn v prostoru schodiště  mezi přízemím a prvním patrem. Na jeho tvorbě, se v hodinách pracovních činností, podíleli žáci  ze tříd VIII. (7., 8., 9.), VII. Z, VIII. Z, IX. Z. Bylo potřeba zvládnout řemeslné, ale hlavně výtvarné práce. Všichni se snažili odvést co nejlepší práci. První reakce a ohlasy na dílo byly velmi pozitivní, takže se dílo zdařilo.

Fotogalerie - Čtyři roční období

KOMIKS

Dnes jsme se zúčastnili v MKKL přednášky na téma „Komiks nejsou jen Simpsonovi“. Paní lektorka nás seznámila s historií komiksu, celým náročným procesem jeho vzniku, typickými znaky. Dozvěděli jsme se, že speciálním druhem japonského komiksu je tzv. MANGA, který se čte odzadu a je černobílý. Děti si vyzkoušely , jaké to je, vytvářet jednoduché komiksové prvky, vyjadřovat pocity, stavy a nálady bez používání slov jen podle výrazů obličeje a citoslovcí. Program se dětem líbil, aktivně zapojily do plnění úkolů.

Historie Kladna, přednáška v ZÁMEČKU

Dnešní přednáška na zámku byla zaměřena na historii města Kladna. Děti se podívaly do prostor pracovny břevnovského opata, kaple sv. Vavřince s překvapením na půdě, prohlídku výtvarně zpracované Časové osy a náhrobků bývalých držitelů panství. Proč a jak vznikl název Kladno, jak vypadá znak Kladna. V závěru zazněla kvízová otázka. Kdo dával pozor a správně na ni odpověděl, vyhrál hodnotnou cenu od primátora města. Přednáška byla pěkná, zajímavá a naučná.

Fotogalerie - Kladenský zámek

Koncert Flaškinet

Do školy nám přijelo zahrát duo Flaškinet. Uznávané a jedinečné duo, hrající na láhve plněné vodou. Veškerou tvorbu si sami připravují. Během vystoupení se zapojily i děti, plnily během koncertu různé úkoly. Koncert byl pěkný a povedený. Pro svou jedinečnost jsou zváni například do TV NOVA, různé sportovní akce, městské slavnosti atd... Více z jejich tvorby lze najít na kanále Youtube   https://www.youtube.com/results?search_query=fla%C5%A1kinet

Fotogalerie - Koncert Flaškinet

Přírodní zajímavosti Kladna

Dnešní přednáška přírodní zajímavosti Kladna se konala v KLADENSKÉM ZÁMKU. Společně jsme se dozvěděli mnoho zajímavých a užitečných informací. Například to, že ve Vrapickém lese na východním okraji Kladna se nalézá přírodní památka Žraločí zuby. V těsné blízkosti města jsou i další chráněná území – Vinařická hora, Pašijová dráha, Záplavy. Přírodní park Džbán zasahuje do severozápadní části města. Pozoruhodné jsou revitalizované mokřady na Týneckém potoce v lokalitě Čabárna. Park Trilobit, Park na náměstí Svobody, Zámecká zahrada, Dvořákovy sady, Park Sítenské údolí, Park na nám. Sítná, Park u gymnázia, Park Bezručova ulice.

Beseda s MP Kladno

Městská policie k nám dnes přišla pobesedovat o prevenci. Akce byla plánovaná, zástupci MP si přinesli mnoho názorných pomůcek, které dětem ukázali. Vysvětlili smysl a účel jednotlivých doplňků strážníka MP, který denně používají ve službě. Donucovací prostředky, radar k měření rychlosti vozidel na pozemní komunikaci. Dětem názorně předvedli, jak a za jakých podmínek je lze použít v praxi. Dále žáky seznámili, jak se chovat v krizové situaci, jak a kam nahlásit například nález nebezpečného materiálu. Děti se dověděly mnoho užitečných informací a na závěr si každý mohl nechat změřit svou rychlost běhu.

VIII.7.,8.,9. MP Kladno beseda, prevence