II. S - duben

Na svatého Jiří lezou hadi a štíři

Vysvětlili jsme si, co to znamená a několik hadů jsme si sami vyrobili. Povídali jsme si o tom, jak se liší zmije od užovky, od slepýše, jak vypadá ještěrka a jako bonus navíc jsme si ještě vybarvili mloka. Dozvěděli jsme se plno nových věcí (ještěrka a její ocásek, co jsou jedové zuby, jaká je jejich potrava). Podle obrázků jsme se snažili, aby „naši“ hadi a štíři vypadali jako ve skutečnosti.

další fotografie

Plníme náš statek - králík, ovce

Další dvě zvířátka jsme umístili do našeho statku. Vysvětlili jsme si, co jsou sudokopytníci, kdo mezi ně patří a potom jsme si povídali o ovcích, co je salaš, komu se říká bača, a jak jsou pro ně nebezpeční vlci. O králíkovi jsme toho věděli hodně, ukázali jsme si různé druhy a také jak se liší králík domácí od králíka divokého a od zajíce. Máme další obrázky a nálepku do našeho soutěžního statku.

Náš statek - husa

Zopakovali jsme si všechno, co víme o huse domácí a jak se liší od husy divoké. Vybarvili jsme si obrázek. Hodně je nás nemocných a tak jsme nálepku do sbírky dostali jen dva.

PV - Pečeme a vaříme

další fototgrafie

Ukliďme Česko

Připomněli jsme si „Den Země“, vysvětlili si, proč se slaví a proč je příroda tak důležitá. Na mapě jsme si ukázali CHKO a národní parky a na pracovních listech splnili zadané úkoly. Zapojili jsme se do akce „Ukliďme Česko – ukliďme svět“ a podařilo se nám sebrat velké množství odpadků kolem panelových domů, v parku, u zastávek a nakonec jsme uklidili i jednu kóji na odpad, odkud právě odjeli popeláři. Všechno, co bylo na zemi, jsme roztřídili a dali tam, kam to patří. Naplnili jsme tím právě vyvežené popelnice. Nejvíc nás zaujaly vánoční stromky na trávníku a u popelnic a také nábytek, který nikdo neodveze.

další fotografie

Další zvíře na náš statek - kráva

Tur neboli kráva. Další zvíře jsme si mohli dát na statek. Tentokrát to byla kráva. Zopakovali jsme si všechno, co o ní víme, popsali její tělo a jaký máme užitek. Dostali jsme se až k mléčným výrobkům a co všechno si můžeme uvařit z hovězího masa. Nakonec jsme si vybarvili obrázky, někdo se zaměřil na krávu Milku a vybarvil ji podle toho.

VV - PV Molýli

Motýli na větvičkách ve váze – několik výtvarných technik. Bavilo nás to, museli jsme ale dát pozor při práci s tavnou pistolí. Vymýšlíme si svoje výtvarné nápady a i když to není práce na hodinu, nevadí nám to.

další fotografie

Třídní projekt "Metinárodní den Romů"

Každý rok si připomínáme „Mezinárodní den Romů“, protože do naší třídy chodí. Povídali jsme si o jejich minulosti, zvyklostech, o rodině, jaká je jejich hymna a vlajka. Bohužel žádný z nich nevěděl, že nějakou vlajku a hymnu mají. Hymnu jsme si poslechli v podání Idy Kelarové a české filharmonie a přeložili jsme ji i do češtiny. Také jsme si vysvětlili barvy na vlajce a symbol kola. Vlajku jsme vybarvili všichni. „Naše romské děti“ umí dobře romsky, spolu jsme si přeložili několik základních vět, počítali jsme do 10 a dozvěděli jsme se i o tradičních jídlech, která doma vaří. Jedno z nich jsme si připravili společně – marikle. Bylo to moc pěkné dopoledne.

PV - Jak se to jmenuje?

Byl to pro nás úplný rébus. Paní asistentka nám ukazovala vybavení kuchyně a my jsme měli říct, jak se která kuchyňská pomůcka jmenuje. Byla to ostuda, skoro nic jsme nevěděli. Nejen, že jsme nevěděli, jak se to jmenuje ale ani na co se to používá. Budeme muset trénovat a opakovat si to častěji.

PV - Narozeninové chlebíčky

Naplánovali jsme si oslavu narozenin naší spolužačky, bohužel nepřišla do školy. Přesto jsme chlebíčky udělali. Využili jsme totiž nabídku „Ovoce a zelenina do škol“ a děti se rozhodly, že tvaroh použijí na pomazánku a chlebíčky ozdobíme zdravě – zeleninou a vajíčkem. Přestože oslavenec chyběl, oslava se nám líbila.

další fotografie

Divadlo Lampion "Krotitelé zázraků"

Další nevšední zážitek v divadle Lampion. Strašidelné představení, které se nám líbilo a dokonce jsme se i báli. Cestou do divadla jsme se ještě podívali do zámecké zahrady na velikonoční výzdobu.

další fotografie

Třídní projekt "Na statku"

Povídali jsme si o praseti domácím. Jak se liší od prasete, které žije v lese, jaký máme z prasete domácího užitek, co žere, jak se jmenuje jeho maso a co z něj můžeme uvařit. Ještě si někdo plete maso hovězí s vepřovým, ale určitě se to naučíme všichni. Doplnili jsme si zase několik pracovních listů a vybarvili si prase s malými selátky. Kdo byl ve škole, dostal další „nálepku“ do svého statku.