II. S - březen

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 28. března 2024

V pátek 22.3.2024 máme ředitelské volno a do školy nejdeme.

Veselé velikonoce

Těšíme se na velikonoce

V kuchyni jsme tentokrát připravili různé dobroty ze šlehaného těsta ve formičkách (zajíčky, kuřátka vajíčka a speciální bábovičky). Skoro všechno jsme snědli dopoledne ve škole.

Třídní projekt - velikonoce

Vyprávěli jsme si o velikonocích, plnili úkoly a připravili si několik dekorací. Na chodbu jsme zavěsili ozdobenou větev a upekli si pro sebe velikonoční pečivo. To jsme si rozdělili a vzali domů.

Bonusová přednáška pana Coubala

Pan Coubal nám odpověděl i na mnoho otázek, které se týkaly nebezpečí, které hrozí na Slovensku od medvědů. Vzhledem k tomu, že v poslední době došlo k napadení medvědem i v centru města, nás seznámil s důvodem, proč tomu tak je a ukázal nám některé fotografie, které to dokazují. Hlavní problém je ten, že lidé dělají „potravinovou skládku“ z ovoce, zeleniny a dalších potravin i v lesích a medvědi, kteří mají výborný čich, potom tyto potraviny vyhledávají i v městech. Takže chyba není na straně medvědů, ale lidí.

Náš oblíbený štrůdl

Dostali jsme jablka (ovoce do škol) a rozhodli jsme se, že si po dlouhé době upečeme oblíbený štrůdl. Těsto jsme si připravili z tvarohu a  měly jsme svačinu i druhý  den.

další fotografie

PV - A co je kynuté těsto?

Zajímalo nás, co je kynuté těsto a tak nám paní asistentka ukázala, jak těsto zaděláme, co do něj patří a nakonec jsme si z něj upletli housky.

Přednáška pana Coubala o lidoopech

Přednáška pana Coubala byla jako vždy velmi zajímavá, dozvěděli jsme se mnoho informací o životě těchto zvířat. Děti měly možnost vidět různé druhy opic a vidět prostředí, ve kterém žijí. Smutné bylo si uvědomit, jak jim lidé ubližují. Také jsme se dozvěděli o životě Dian Fosseyové, která se zabývala studiem života goril horských.

Naše velikonoční nabídka

Mimo velikonočního pečiva, které jsme vám už ukázali v předchozích příspěvcích, jsme na prodejní velikonoční výstavu připravili ještě osení, ve kterém byly skořápky od vajíček slepic, indických běžců a křepelek. Jako ozdoba byla papírová kuřátka. Měli jsme i několik kuřátek z vlny a plněná papírová vajíčka. Na fotkách vidíte, co v nich bylo za překvapení. Máme radost, že byl o „naše velikonoce“ zájem.

Práce v hodinách - jaro

Věnujeme se jaru a plníme různé úkoly. Každý z nás zvládá něco jiného, někdo potřebuje pomoc, jiný pracuje sám a splní samostatně těžší úkol. Lepení částí k sobě a stříhání je u někoho velký problém.

Pohled z naší třídy

Dnes jsme měli zajímavého „souseda“, který se usadil ve větvích stromu před oknem naší třídy. Byla to asi celá rodina, dva dospělí a jedno mládě (podle velikosti). Myslíme si, že je to kalous ušatý. Byl s námi celý den.

další fotografie

Pečeme na velikonoční prodejní výstavu

Opět jsme v kuchyni a připravujeme další dobroty na výstavu. Tentokrát opět linecké a ještě čokoládové a dvoubarevné cukroví. Jsme jen tři ale zvládli jsme všechno na jedničku.

Třídní projekt "Na statku" pokračování

Nejprve jsme si opět zopakovali hospodářská zvířata a potom jsme se zaměřili na slepice, kohouty a kuřata. Ukázali jsme si několik druhů slepic, řekli jsme, čím jsou užitečné a jaké jídlo můžeme uvařit z kuřecího masa a do čeho jsou potřeba vajíčka. Byla to převážně samostatná práce i vzhledem k lehkým příkladům, aby se mohli zapojit všichni bez větších problémů. I tak ale někteří potřebovali pomoc asistentky. Získali jsme další obrázek do našeho „statku“.

Třídní projekt "Masopust"

Povídali jsme si o masopustu, o významných dnech v tomto období, o maskách, co se peče a vaří a plnili jsme plno záludných úkolů. Bylo to psaní, čtení, matematika, přesmyčky, hádanky…. Nakonec jsme si vyrobili několik masek a vytvořili si velký masopustní plakát.

další fotografie

Připravujeme se na velikonoční prodejní výstavu

Protože práce v kuchyni nás moc baví, připravili jsme perníčky a linecké  na velikonoční výstavu. Ještě se ale do kuchyňky znovu podíváme a budeme pokračovat.

další fotografie

Třídní projekt "Na statku"

S příchodem jara jsme začali soutěžit na téma „na statku“. Budeme si povídat o hospodářských zvířatech a získávat body k tomu, aby jeden z nás vyhrál v červnu nějakou odměnu. Zatím jsme se dozvěděli plno zajímavých věcí o psech a kočkách. Co si pamatujeme, jsme ukázali v pracovních listech, kde jsme plnili úkoly.

další fotografie

Divadlo Lampion - "Sněhová královna"

Byli jsme na představení „Sněhová královna“, zatím jsme to znali jako pohádku od H. Ch. Andersena. Moc se nám to líbilo, hlavně Míra děj  prožíval a radil hercům, co mají dělat. Cestou jsme se zastavili v zahradě kladenského zámku a v medvědáriu pozorovali medvěda (byl jeden, nevíme, jestli Marta nebo Máša), který přišel pozdravit sluníčko.

PV - VV Malování olejem

Vyzkoušeli jsme novou techniku. Na obrázky jsme použili pastelky, fixy, voskovky a stolní olej. Díky němu nám obrázky na oknech krásně svítí.

další fotografie

Projektový den "Čtenářská gramotnost"

Nejdříve jsme si zopakovali literární útvary a potom jsme se věnovali bajkám. Přečetli jsme si několik Ezopových bajek a řekli si, jaká z nich pro nás plynou ponaučení. Jako hlavní jsme si vybrali bajku „Liška a vrána“. Přečetli jsme si bajku ve formě obrázkového čtení a potom plnili úkoly, které se k tomu vztahovaly. Nakonec si každý z nás připravil jako dekoraci lišku s 3D hlavou.

PV - VV Noc v Dánsku

Když jsme si povídali o Evropě, moc se nám líbily barevné domky na severu Evropy.   Rozhodli jsme se pro noc v Dánsku, aby barvy lépe vynikly. Na vločky jsme použili krepový papír v mokrém podkladu.