II. S - listopad
Vážení rodiče, naše škola se připojuje k vyhlášené výstražné stávce dne 27. 11. 2023. V tento den bude škola UZAVŘENÁ.
Česká republika - Liberecký kraj
Kostarika, Nepál
Finanční gramotnost
Zopakovali jsme si mince a bankovky a povídali jsme si o osobnostech, které na jednotlivých bankovkách jsou. Také jsme si připravili rozpočet rodiny a určili jsme, co je důležité koupit, na co musíme mít peníze a co nutně nepotřebujeme. Dalším tématem bylo jak ušetřit, na čem ušetřit, kde jsou slevy a jestli je nutné mít značkové věci. Každý tipoval ceny u jednotlivých potravin a potom jsme si vzali letáky obchodů a podívali jsme se, o kolik jsme se v jednotlivých cenách potravin zmýlili. Spočítali jsme několik nákupů a kombinovali peníze na stejnou částku. Nejtěžší byl nákup do „tašek“, kde bylo např. nutné znásobit počet rohlíků nebo spočítat půl kila ovoce nebo zeleniny. To zvládli jen někteří. Součet potravin v taškách byl přes 100,- Kč.
Třídní projekt - Světový den dětí
Každý rok si připomínáme světový den dětí. Povídáme si o dětských právech (ale i povinnostech) a o tom, jak se liší život dětí v různých částech světa. Pokaždé, když si o právech dětí povídáme, dostáváme se i k problémům, za které mohou i dospělí a je velmi zajímavé mluvit na toto téma. Vyplnili jsme několik pracovních listů, kde jsme měli podle obrázků správně určit, na co mají děti právo. A kam se obrátit o pomoc v případě, že někdo naše právo porušuje.
Pracujeme, pracujeme...
Snažíme se všichni a protože je nás ve třídě několik ročníků, máme různou práci. Někdo se učí poznat písmeno „b“, jiný zvládne s pomocí určit číslice do 5, lepit odstřižky papíru na velký papírový arch, hrát si se stavebnicí, jiný určuje postavy v pohádkách, pozná slova nadřazená, vyplňuje různé úkoly spojené s četbou článku, hledá v osmisměrce ukrytá slova a podle zadání umísťuje obrázky tak, aby vznikl správný obraz.
Česká republika - Ústecký kraj
Další kraj naší republiky. Na mapě jsme si ukázali města, hory, řeky a řekli si, čím je které město zajímavé. V pracovním listě jsme řešili úkoly a také jsme si zopakovali matematiku.
Česká republika - Karlovarský kraj
Města, řeky, hory, zajímavosti. Povídali jsme si o lázních, o pramenech a o lázeňských oplatkách. V pracovních listech jsme opět zvládli několik úkolů a každý z nás řekl, jakou minerálku kupuje domů. Nejvíc „hlasů“ dostala MAGNESIA, MATTONI a KORUNNÍ.
Sládečkovo vlastivědné muzeum - "PAT A MAT...A JE TO"
Kdo by neznal šikuly Pata a Mata? Měli jsme možnost seznámit se s technikou, která umožňuje pohyb figurek a sami jsme si nakreslili a vyzkoušeli, jak by takový film vypadal. Vyluštili jsme několik úkolů, křížovku a sestavili puzzle z velkých textilních kostech. Kdo chtěl, mohl si vzít montérky a zamést listí u domečku.
Svatý Martin
Na bílém koni sice letos nepřijel, ale my jsme si o něm povídali tak jako každý rok. Povídali jsme si o husách, o žebrákovi, řekli si, co je podkova a jak se připravují svatomartinské rohlíčky a co se na Martina vaří. Koláž ve výtvarné výchově nám alespoň trochu přiblížila zimní období, pohled z okna na zasněženou krajinu a domečky, nad kterými letí bílý kůň.
Svatý Martin v kuchyni
Na svatého Martina se peče husa a svatomartinské rohlíčky, to už víme. Rozhodli jsme se tedy, že si takové jídlo připravíme i my. Místo husy jsme upekli kuřecí stehna (husa by se pekla moc dlouho), připravili jsme si bramborové těsto na knedlíky (to bylo práce, jen oloupat a nastrouhat brambory) a uvařili si bramborové noky a k tomu červené zelí. Protože k tomuto svátku patří i ty svatomartinské rohlíčky, zvládli jsme i ty. No, chce to ještě praxi, aby tvary byly lepší, ale jinak to byl vynikající oběd a rohlíčky chutnaly všem.
PV - Připravujeme pizzu
Domluvili jsme se, že si upečeme pizzu. Každý z nás se nějak zapojil. Krájeli jsme, míchali, strouhali, roztírali, plnili… Nakonec jsme si moc pochutnali.
Půlroční projekt Česká republika
Dalším krajem, o kterém jsme si povídali, byl „PLZEŇSKÝ KRAJ“. Ukázali jsme si na mapě pohoří, řeky, největší města a čím jsou zajímavá (kaolin, pivo, automobily). Všechno jsme našli na mapě. Také jsme se dozvěděli, kdo byli Psohlavci. Vyplnili jsme pracovní listy, abychom si to lépe zapamatovali.