II. S - říjen

Podzimní prázdniny připadají na termín od 26. října do 27. října.

Díky tomu se můžeme těšit na celé 4 dny volna.

Halloween u nás ve třídě

Povídali jsme si o Halloweenu, jak, kde a proč se slaví. Vyrobili jsme si několik  dekorací, splnili různé úkoly a upekli si sušenky ve tvaru dýní. Protože žijeme v České republice, povídali jsme si i o tom, že u nás vzpomínáme na všechny zesnulé 2. listopadu, lidově říkáme Dušičky. Tradicí u nás je zapalování svíček, zdobení hrobů a vzpomínání na ty, kteří již nejsou mezi námi.

Projektový den - Cvičení v přírodě

Dopoledne jsme si zopakovali co je nemoc a co je úraz, první pomoc, vybavení lékárničky, co jsou mimořádné situace, co znamená výraz „obezřetné chování“ a co patří mezi krizové situace. Zapsali jsme si znovu důležitá telefonní čísla a potom jsme si povídali o šikaně, agresivitě a sexuálním obtěžování. Také jsme se dozvěděli, kam a na koho se obrátit v případě, že potřebujeme pomoc a řekli jsme si telefonní číslo na Linku bezpečí. Každý z nás se už s něčím setkal a tak je dobře, že jsme se dozvěděli i něco víc. Zbytek vyučování jsme strávili v lese, kde jsme se snažili překonat „opičí dráhu“, hráli na schovávanou a soutěžili v běhu. Nemocní spolužáci stále chybí a tak jsme nemohli zkusit všechno, co jsme si naplánovali (soutěže, hry..). Počasí bylo krásné, pozorovali jsme kachny, sbírali zbarvené listy na výtvarnou výchovu, zjišťovali, jak se jmenují houby na pařezu  a tak jsme si celé dopoledne moc užili.

PV-Halloween je za dveřmi

Milujeme hodiny výtvarné výchovy, ve kterých pracujeme zajímavou technikou. A Halloween milujeme moc, je tááák strašidelný. Přestože nás stále chodí málo, ještě máme spolužáky s antibiotiky doma, úkoly ve škole plníme. Dnes jsme chtěli připravit něco zajímavého na nástěnku na chodbě. Obrázky dýní jsme připravili pomocí křídy. A strašidelný strom nás moc bavil. Nejdřív jsme měli aquapastelky, kterými jsme vybarvili strom a potom přetřeli vodou. A ozdoby na stromě? Ty jsou z lineckého těsta (opravdu sušenky), nabarvené vodovkami a přilepené tavnou pistolí na strom. (Pro vysvětlení – sušenky jsme objevili náhodou ve skříni, byl to zbytek z loňského roku, tak nás napadlo je využít).  Ostatní pavouci, netopýři a strašidla jsou vystřižené ze čtvrtek, které byly nabarveny zbylými barvami při výtvarné výchově průběžně už dřív. Ve třídě nám  pavoučí síť, která svítí na tužkové baterie, přidělala paní asistentka  na zeď. Pavouky jsme si vyrobili.

PV-Pohoda v kuchyňce

Krásná dvouhodinovka v kuchyňce. Měli jsme naplánováno, že oslavíme narozeniny a svátek, které měli spolužáci v říjnu. Oslavenec narozenin bohužel onemocněl, takže jsme oslavili pouze svátek. A protože přišly do školy jen dvě dívky (jedna z nich měla svátek), oslava byla úplně jiná. Byly jednohubky a na přání perník s kokosem. Byl výborný a moc chutnal i těm, kterým jsme nabídli. Máme další výborný recept do sbírky. A paní asistentka už připravuje ořechy na vánoční pečení.

Zdravá strava

Tento měsíc jsme se zaměřili na zdravou stravu, zdravou výživu. Své vědomosti jsme ukázali při plnění zadaných úkolů a nakonec jsme šli do kuchyňky a uvařili si bramborovou polévku a upekli koláč s ostružinami. Vždyť zelenina i ostružiny jsou zdravé!

Dravci

Měli jsme možnost vidět zblízka dravce a dozvědět se o nich hodně zajímavých věcí. Byli opravdu nádherní.

Malování světlem

Ten den byl začarovaný. Skoro všichni jsou nemocní, dokonce i ti, kteří ještě ve škole nechyběli. Asi zase řádí chřipky. Takže jsme byli dva a snažili jsme se splnit úkol – namalovat světlem obrázky. Moc nám to nešlo, ale snažili jsme se. Opravdu.

Třídní projekt Česká republika

Dnes jsme si ukázali na mapě další kraj – Jihočeský. Dozvěděli jsme se plno zajímavých věcí, např. že jsou na jihu velké rybníky, kde jsou vánoční kapři. Nebo o pralesu Boubín. Také jsme si vyplnili a vyluštili několik úkolů.

VV-PV Vesmír

Zase jsme zažili plno legrace. Tvořili jsme obrázek na téma „vesmír“ a neznámé planetky jsme vytvořili pomocí bublinek z vody, barvy a jaru. Nevadí, že bublinky byly všude, všechno jsme uklidili, ale zase jsme zkusili něco nového, něco, co jsme ještě neviděli. Moc jsme se snažili, tak se nám to snad povedlo.

EVVO-Les

Dnešní dopoledne jsme věnovali lesu. Ukázali jsme si živočichy, kteří žijí v lese a  řekli si, jak jim pomáháme.  Také jsme si zopakovali rostliny, houby, druhy stromů a povídali si o tom, proč je les pro nás důležitý a jak člověk lesu škodí, co nemáme a nesmíme dělat. Ukázali jsme si na mapě CHKO. Splnili jsme několik úkolů, které nám ukázaly naše znalosti o lese a nakonec jsme si udělali papírový les se zvířátky a  odkrývací metodou ukázali některá lesní zvířata. Naše výkresy jsme použili na nástěnku na chodbě.

Půlroční projekt Česká republika

Zahájili jsme půlroční projekt o České republice. Zatím máme základní informace o ČR a první kraj – Středočeský. Na mapě si ukazujeme nejdůležitější místa a  společně vyplňujeme pracovní listy.

Práce v hodinách

Procvičujeme, opakujeme. Máme ve třídě několik ročníků a tak má každý jinou práci. Snažíme se všichni.

další fotogrfie

VV-PV Podzimní dáma

Práce s listy, temperami a pastelkami. Chtělo to trochu šikovnosti, aby se listy krásně obtiskly. Někomu se to podařilo pěkně, někomu to moc nešlo. Ale výsledek byl zajímavý.

Záložky do knihy

Přestože nás bylo ve třídě málo, dokázali jsme zvládnout několik záložek do knížek. Vybírali jsme hlavně podle toho, aby na obrázku byla kniha, ale některé obrázky se nám líbily tak (kočička, …), že jsme připravili i jiné. Snad se budou těm, pro které jsou určeny, líbit.

Bramboráky

Pod dohledem paní asistentky jsme zvládli připravit těsto a usmažit plno bramboráků. Vaření máme moc rádi a pokaždé se naučíme něco nového.